Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywnaBielizna termoaktywna to wykonywana specjalnie i ze specjalnych materiałów bielizna, której głównym zadaniem jest odprowadzenie potu od skóry i zapobieżenie gromadzeniu się potu na skórze oraz w bieliźnie. Dzięki swym właściwościom nazywana jest drugą skórą. Bielizna wykonywana jest czasami jako wielowarstwowa, w której warstwa przylegająca do skóry jest termoaktywna.

Tradycyjna bawełniana bielizna, dotykając do spoconej skóry, przejmuje z niej pot, nasiąka potem, przez co staje się ciężka. Mokra bielizna, dotykając skóry, przykleja się i odkleja, co może być odczuwane jako dyskomfort. Gdy osoba ubrana w taką bieliznę zmniejszy wysiłek fizyczny, bielizna pozostaje mokra i ciężka, dodatkowo bielizna nie dotykająca do skóry może schłodzić się. Dotyk takiej bielizny może wywołać duży dyskomfort. Bielizna termoaktywna ma za zadanie wyeliminowanie tych wad, uzyskuje się to przez wykonanie powłoki, która przylega możliwie ściśle do skóry, a pot jest odprowadzany na zewnętrzną powierzchnię bielizny.

Sprawne pobieranie potu ze skóry i zapobieganie tworzeniu się kropelek potu odbywa się dzięki ścisłemu przyleganiu bielizny do ciała, by to uzyskać materiał bielizny musi być elastyczny, co osiąga się dzięki zastosowaniu elastycznych włókien i odpowiedniemu splotowi dzianiny. Dzięki ścisłemu przyleganiu pot jest wciskany w materiał. Duże napięcie powierzchniowe materiału dla wody sprawia, że ciekły pot nie gromadzi się w przestrzeniach między włóknami, ale przemieszcza się na powierzchnię dzianiny lub do następnej warstwy. Po zmniejszeniu wysiłku, gdy skóra przestaje się pocić, bielizna termoaktywna tworzy wokół skóry niemal suchą warstwę z izolującym cieplnie powietrzem znajdującym się między włóknami.

Bielizna ta jest zwykle stosowana jako najbliższa ciału warstwa ubraniowa w połączeniu z bluzami wykonanymi z dzianin ociepleniowych typu polartec zapewniających odpowiednią izolację cieplną od otoczenia oraz kurtkami wykonanymi z membran półprzepuszczalnych w rodzaju Gore-Texu zapewniającymi z kolei ochronę od wiatru i deszczu. Zdarza się, że po cięższym treningu sportowym bielizna termoaktywna pozostaje sucha, a jednocześnie pozostałe dwie warstwy robią się wilgotne od nie do końca usuniętego potu.

Bielizna termoaktywna jest stosowana w sportach ekstremalnych, turystyce, łowiectwie, jeździectwie, w oddziałach specjalnych wojska, policji i straży pożarnej.

Topless

Topless to określenie oznaczające odzież niezakrywającą piersi u dojrzałych płciowo kobiet. Jest używane jako nazwa kostiumu plażowego składającego się tylko z majtek lub pareo, a także w odniesieniu do lokali, w których damska obsługa pracuje z obnażonymi piersiami (bary topless, myjnie samochodowe topless, salony fryzjerskie topless itp.). Ponieważ mężczyźni odsłaniają […]
Bielizna termoaktywna