Buty ugg

Buty uggButy ugg to miękkie buty robione z owczej skóry wywróconej włosiem do środka, czasami z utwardzaną podeszwą. Dokładne pochodzenie butów tego typu nie jest znane, wywodzą się najprawdopodobniej z Australii lub Nowej Zelandii.

Dokładne pochodzenie butów ugg nie jest znane, często spotykanym wyjaśnieniem jest, że wywodzą się one z okresu I wojny światowej i były używane przez lotników pod nazwą „fug boots”. Spotykana jest także wersja, że „ugg” pochodzi od „ugly” (ang. „brzydki”), co ma się odnosić do wyglądu butów.

W latach 60. „ughies” stały się popularne wśród surferów, ich popularność wzrosła w latach 70. po wprowadzeniu do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych przez firmę Ugg Holdings, Inc. W 1995 Deckers Outdoor Corporation wykupiła Ugg Holdings Inc., a buty ugg zostały spopularyzowane przez noszące je takie gwiazdy jak Kate Hudson, Sarah Jessica Parker czy Pamela Anderson.

Tradycyjne buty ugg robione są z garbowanej skóry owczej wywróconej włosiem do środka. Zewnętrza cześć buta jest czasami farbowana, spotykana jest cała gama kolorów, nawet takie jak pomarańczowy, różowy, niebieski czy fuksja. Oprócz tradycyjnych, wsuwanych butów długości do pół łydki można także spotkać buty sznurowane, a także znacznie różniące się długością – od sięgających niewiele za kostkę do sięgających za kolano.

Runo wewnętrznej części buta odciąga od stóp wilgoć, zapewniając stopom komfort, suchość i regulując ich temperaturę. Ponieważ buty ugg są bardzo miękkie i nie mają solidnej podeszwy, obcasa ani wzmocnienia dla kostki, część podiatrów przestrzega przed ich długotrwałym noszeniem.

Chodak

Chodaki, chodaczki to proste obuwie, które może być wykonane z drewna (drewniaki), kory (łapcie), skóry (np. kierpce) lub innego materiału. Współcześnie chodak to zwykle but bez pięty, na drewnianej podeszwie i na podwyższonym obcasie. Dawna zagonowa, uboga szlachta, nosząca częstokroć zamiast droższych butów chodaki z kory lipowej, była zwana od […]
Buty ugg