Chłopczyca

Chłopczyca

Chłopczyca to określenie młodych kobiet z Zachodu, przeciwstawiających się panującym w latach 20. XX wieku kanonom kobiecości. Prowadziły niezależny, ostentacyjny i prowokujący, jak na tamte czasy, styl życia, podkreślany również za pomocą ubioru, maskującego kobiece cechy fizyczne (biust, wcięcie w talii) i nadającego figurze wysmukłą, chłopięcą sylwetkę, a także fryzury (krótkie włosy).

Styl mody garçonne (fr. garçon – chłopiec) wprowadziła francuska projektantka, Coco Chanel. Jej wizerunek „chłopczycy” przyjął się szybko w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie został nazwany flapper – podlotek, podfruwajka. Słowo flapper było używane jeszcze przed pojawieniem się stylu „chłopczyca”.

Kontrkultura „chłopczyc” powstała w okresie liberalizmu, społecznych i politycznych zawirowań, i zwiększonej transatlantyckiej wymiany kulturalnej, które nastąpiły po zakończeniu I wojny światowej, w tym również eksportu amerykańskiej kultury jazzu do Europy. Była oderwaniem się od moralności i konwencji epoki wiktoriańskiej.

Idealna „chłopczyca” stosowała mocny makijaż, do tej pory zarezerwowany dla aktorek i kobiet lekkich obyczajów. Pudrowała twarz (początkowo dosyć jasno, później popularne stały się bardziej opalone twarze, o zdrowym wyglądzie), malowała usta szminką w kolorze nasyconej, głębokiej czerwieni, oczy w ciemnej oprawie podkreślała czarną kredką, a na policzki nanosiła ruchem kołowym róż. Zamiast długich włosów upiętych w kok miała krótką fryzurę bob, później zastąpioną przez shingle bob i eton crop. Do tego pasowały kapelusze bez ronda zwane cloche i czapki newsboy (przypominające kaszkiety). Nie nosiła gorsetu ani innych zbędnych warstw odzienia krępujących swobodę ruchów. Ubierała się w spódniczki lub sukienki z przedłużanym stanem, niepodkreślające biustu, talii ani bioder, często odkrywające ramiona, przyozdobione frędzlami. Ich długość stopniowo się zmniejszała od roku 1920, sięgając między 1925 a 1927 kolan. Na nogach miała pończochy ze sztucznego jedwabiu, które czasem podwijała. Jej buty miały płaskie obcasy lub wysokie, osiągające 5-8 centymetrów wysokości. Ubierała się także m.in. w bluzki z kołnierzami typu Piotruś Pan (małe, płaskie kołnierze o zaokrąglonych krawędziach). W celu uzyskania chłopięcej figury, dziewczyny ciasno owijały swoje piersi pasami materiału.

Niezniszczalne dżinsy

Zmieniają się mody, mijają lata, ale niektóre pozycje odzieżowe towarzyszą nam niezmiennie od lat. Przykładem może być wieloletnia gwiazda wybiegów, sukienka znana pod nazwą „mała czarna”. A drugi przykład, to element ubrania, który z kolei zdominował wszelkie trendy mody zarówno damskiej jak i męskiej. Mowa oczywiście o dżinsach. Dżinsy to […]
niezniszczalne dżinsy