Creepersy

CreepersyCreepersy – dziwny, okropny to rodzaj butów o charakterystycznej, grubej, karbowanej podeszwie (platformie), wykonanej z gumy, najczęściej o zamszowej i skórzanej cholewce. Identyfikowane są ze stylem grunge, punk rock, goth.

Creepersy były wykorzystywane przez brytyjskich żołnierzy, a później, jak wiele wojskowych elementów garderoby, trafiły do mody codziennej. Model tych butów stał się bardziej popularny podczas II wojny światowej w północnej Afryce, gdzie sprawdziły się jako m.in. ochrona przed gorącym piaskiem na pustyni i zapewniały bezszelestne poruszanie się. Początkowo creepersy noszone były tylko przez mężczyzn, dodawały im wzrostu i pewności siebie. Przez lata zmieniły się rodzaje tych butów, jak również okazje, na które je zakładano.

Jako pierwsi creepersy przyswoili sobie tzw. „Teddy Boys”, czyli jedna z ówczesnych powojennych subkultur. Schyłek subkultury Teddy Boysów nastąpił dość szybko, do głosu coraz bardziej zaczęła dochodzić subkultura modsów chodząca w sztybletach. Na jakiś czas creepersy kojarzone z buntem straciły na popularności. Nie trwało to długo, za sprawą Vivienne Westwood królowej punku, która wraz z Malcolmem McLarenem w 1971 roku otworzyła w Londynie butik „Let it Rock” przy King’s Road. Ich oferta początkowo skierowana była do zapomnianych już Teddy Boysów, jednak wraz z kilkukrotną zmianą szyldu, w butiku zaczęli ubierać się pierwsi punkowcy. Buty przetrwały dzięki swojemu buntowniczemu wizerunkowi i stanowiły alternatywę dla martensów.

W latach osiemdziesiątych kreatorzy mody zmienili grubość podeszwy, dając im łagodniejszy charakter i zestawiali je nawet z sukienkami, ale też w formie klasycznej. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych wycofano całkowicie kauczukową podeszwę butów.

Obecnie oferta jest dużo bardziej urozmaicona i szersza. Buty są lżejsze, wykonywane z różnorodnych materiałów, posiadają wiele dodatków, jak na przykład: ćwieki, wstążki, futra, brokat oraz są w różnej kolorystyce i wzorach, czego nie było we wcześniejszych latach. Są promowane i noszone przez celebrytów, takich jak: Rita Ora, Jessie J czy Rihanna.

Espadryle

Espadryle to rodzaj lekkiego obuwia, z podeszwami plecionymi ze sznurka, włókna z juty lub plecionej trawy. Wierzch na ogół sporządza się z tkaniny. Prawdopodobnie buty te pochodzą z Hiszpanii. Ich nazwa po katalońsku espardenya, wywodzi się z nazwy twardej trawy, używanej do wyplatania lin (esparto, pol. ostnica mocna)
Creepersy