Fartuch

FartuchFartuch to ubranie ochronne, zakładane od przodu i wiązane z tyłu. W nowszych czasach również inna nazwa na kitel, krojem najczęściej zbliżony do płaszcza. Stosowane wszędzie tam, gdzie wymagają tego zasady higieny lub możliwe jest zabrudzenie, czy też zniszczenie odzieży (np. w szpitalach, laboratoriach, na halach produkcji maszyn, ubojniach).

Stosowane w gospodarstwie domowym fartuszki pozbawione są zazwyczaj rękawów; zakładane są przez głowę. Poza gospodarstwem domowym najpowszechniejsze są fartuchy zakładane od tyłu, zapinane guzikami od przodu. Wyjątek stanowią fartuchy frontowe zakładane od przodu i wiązane z tyłu, stosowane głównie w prosektoriach.

Wyróżnia się również fartuchy ochronne, np. przeciwradiacyjne – używane przez personel obsługujący aparaty rentgenowskie. Fartuchy takie wykonywane są z gumy ołowiowej (zawierającej ołów; 3-4 razy ciężej od zwykłej gumy), osłabiającej promieniowanie jonizujące.

Podkoszulek

Podkoszulek, podkoszulka to element odzieży, noszony najczęściej przez mężczyzn. Zasadniczo zaliczany jest do bielizny i w podstawowym zastosowaniu noszony bywa pod koszulą (stąd nazwa). Klasyczny podkoszulek, zazwyczaj z cienkiej białej bawełny, okrywa jedynie tors, nie ma rękawów i ma dość głębokie wycięcie pod szyją; nieco przypomina swym kształtem dużą literę […]
Fartuch