Kamasze

KamaszeKamasze to potoczne określenie skórzanego sznurowanego męskiego obuwia, z cholewką za kostkę. Współcześnie odnoszące się zazwyczaj do obuwia wojskowego. Dawniej określenie sztybeltów (butów z krótką cholewką i gumowymi wstawkami z boku).

Nazwa pierwotnie wywodzi się z języka arabskiego, gdzie słowo „gadamasi” oznaczało skórę z miasta Gadames. Z języka arabskiego słowo to trafiło do Hiszpanii, gdzie słowem „guadamaci” określano tłoczoną skórę. Z kolei z języka hiszpańskiego przeszło ono do języka francuskiego jako „gamasche” oznaczające but ze skóry. Z języka francuskiego określenie skórzanego buta i samo słowo przeniknęło w XVII wieku do jednego z dialektów niemieckich, gdzie słowo „gamasche” oznaczało jakikolwiek but, a następnie zostało przyswojone w języku polskim na opisanie buta określonego kroju. Zwrot „wziąć, brać w kamasze, pójść w kamasze” jest związany z wojskową odmianą tego typu buta i żartobliwie oznacza powołanie do służby wojskowej.

Klapki

Klapki to rodzaj lekkiego obuwia wykorzystywany do noszenia po mieszkaniu (kapcie), jak i na dworze. Klapek charakteryzuje się odkrytą piętą i palcami stóp. Często klapki trzymają się stóp jedynie za pomocą paska o różnej szerokości umiejscowionego pomiędzy palcami a śródstopiem. Nazwa klapki pochodzi od charakterystycznego odgłosu powstającego przy chodzeniu w […]
Kamasze