Klapki

KlapkiKlapki to rodzaj lekkiego obuwia wykorzystywany do noszenia po mieszkaniu (kapcie), jak i na dworze.

Klapek charakteryzuje się odkrytą piętą i palcami stóp. Często klapki trzymają się stóp jedynie za pomocą paska o różnej szerokości umiejscowionego pomiędzy palcami a śródstopiem. Nazwa klapki pochodzi od charakterystycznego odgłosu powstającego przy chodzeniu w niektórych rodzajach tych butów. Zasadniczą cechą wszystkich rodzajów klapek jest to, że nie trzymają pięty za pomocą cholewki, ani paska.

Na rynku popularne są klapki z wodoodpornych tworzyw sztucznych, używane np. na basenach, poza nimi spotykane są też klapki skórzane i z innych tworzyw naturalnych.

Ze względu na sposób wykonania, popularną odmianą klapków stają się tzw. japonki, w których dwa paski przechodzą pomiędzy palcem dużym a następnym.

Obcas

Obcas to część obuwia zapewniająca wsparcie pięty, wykonana z trwałego materiału. Obcas przymocowany jest do podeszwy, zazwyczaj poprzez przybicie małymi gwoździami lub przykręcenie. Traktuje się, że obcas to podwyższenie powyżej 0,5 cm. Rodzaje obcasów: W męskim obuwiu obcasy zazwyczaj są proste i niskie, natomiast w przypadku obuwia damskiego stosowane są […]
Klapki