Majtki

MajtkiMajtki to rodzaj bielizny okrywającej zwykle genitalia, krocze i pośladki. Dawniej słowo to oznaczało również spodnie męskie.

Typy majtek:
kąpielówki
slipy
bokserki
stringi
figi
tanga
thong
majtki modelujące

Bielizna noszona bezpośrednio na ciele pod ubraniem, do której obecnie majtki się zaliczają, pojawiła się w Europie pod koniec średniowiecza, ale wówczas jeszcze nie znano majtek lub podobnej części garderoby. W XVIII wieku Ludwik XV wydał nakaz zobowiązujący aktorki i tancerki do noszenia takiej właśnie bielizny, ze względu na niechęć do jej używania. Wprowadzenie szycia maszynowego, zamiana sztywnego materiału na miękką dzianinę, rezygnacja z noszenia sztywnych gorsetów i systematyczne skracanie się sukien spowodowało, że majtki również zmieniały swój krój, długość i szczelność.

Majtki rozcinane

Majtki rozcinane, czyli nie zszyte w kroku, pojawiły się w latach 20. XIX w., a już w połowie tegoż, kiedy nastała moda na krynoliny, stały się wręcz niezbędne. Bez ciepłych, płóciennych, sięgających kolan pantalonów kobietom było zimno, mimo kilku halek. Nie zszywano ich dla wygody pań. Ubrana w ciasny gorset, obszerną długą suknię i kilka halek właścicielka majtek musiałaby chodzić w miejsce ustronne z garderobianą.

Kombinacja

Była połączeniem długich majtek rozcinanych i koszulki noszonych przez kobiety w latach 70. XIX w. W latach 20. XX w. komplet stanowiła koszulka i krótkie majtki – jak współczesne body. Męską wersją kombinacji było połączenie kalesonów z koszulą, czyli coś w rodzaju kombinezonu zapinanego na guziki od krocza po szyję, widywane dzisiaj tylko w westernach, również w wersji z klapą.

Majtki z klapą

Pojawiły się na początku XX wieku, jako alternatywa dla majtek rozcinanych, ale nie były od nich wygodniejsze, ponieważ wymagały zapinania klapki z tyłu na guziki. Przyjęły się natomiast w garderobie dziecięcej, bo małym dzieciom zawsze ktoś pomagał w ubieraniu. W garderobie dziecięcej występowały do lat 50. XX wieku.

Wersję męską wyprodukowała amerykańska firma P.H. Hanes Knitting Company na początku XX wieku. Inne warianty tej nowości miały klapki z przodu lub rozporki. Pierwsze slipy zaprezentowano w latach 30. XX w. w Chicago.

Tanga bielizna

Tanga to typ majtek składających się z dwóch trójkątnych kawałków materiału, najczęściej tkaniny, zakrywających genitalia i pośladki. Tylna część jest na tyle szeroka, że nie dochodzi do tzw. „wrzynania się” materiału między pośladki, co znacznie podnosi komfort ich użytkowania w porównaniu ze stringami. Na biodrach naroża części przedniej i tylnej […]
Majtki