Piżama

PiżamaPiżama to ubiór nocny, nakładany do snu, składający się z dwóch części: bluzy, często rozpinanej i spodni. Piżama ma zwykle luźny, swobodny krój. Piżamy są na ogół wykonywane z bawełny, często z bawełnianego trykotu lub flaneli. Materiałem na bardziej eleganckie piżamy bywa też satyna, także jedwabna.

Piżama jest strojem wywodzącym się z Indii, gdzie była noszona jako ubiór dzienny. To lekkie, przewiewne ubranie zaczęło być używane jako męski ubiór dzienny także przez mieszkających w Indiach Europejczyków – wpierw, od początku XVII wieku, przez Portugalczyków, a później także Anglików.

Jako strój nocny piżama zaczęła być stosowana w początkach XX wieku w Wielkiej Brytanii, początkowo wyłącznie przez mężczyzn. Kobiety zaczęły używać piżam do snu w okresie II wojny światowej, choć już przed wojną piżama była kobiecym strojem plażowym, a nawet wieczorowym.

Współcześnie jako męski strój nocny piżama niemal całkowicie wyparła koszulę nocną, jest też często używana przez kobiety.

Piżama męska ma dwa podstawowe kroje: pierwszy, klasyczny, z rozpinaną bluzą i wykładanym kołnierzykiem, drugi, wykonywany głównie z trykotu, o bardziej sportowym kroju, z bluzą wciąganą przez głowę. Męskie piżamy istnieją także w wersjach letnich, z krótkimi rękawami i nogawkami. Piżamy damskie są bardziej urozmaicone, mogą mieć górę np. w postaci koszulki na ramiączkach czy dość obcisłe spodnie. Piżamy dziecięce są na ogół trykotowe bądź frotte; mogą być też jednoczęściowe, zwłaszcza w przypadku ubrań przeznaczonych dla najmłodszych.

Piżamy często są wzorzyste lub wielobarwne. Popularnym wzorem męskich klasycznych piżam są pionowe paski.

Szlafrok

Szlafrok to luźny strój domowy, używany zazwyczaj do okrycia przed położeniem się do łóżka lub krótko po wstaniu, często na piżamę lub nocną koszulę. Znajduje także zastosowanie jako strój dzienny w szpitalach, dla chorych mogących chodzić. Zazwyczaj jest to rodzaj płaszcza albo luźnej lekkiej togi, często bez zapięcia, wiązanego w […]
Piżama