Podkoszulek

PodkoszulekPodkoszulek, podkoszulka to element odzieży, noszony najczęściej przez mężczyzn. Zasadniczo zaliczany jest do bielizny i w podstawowym zastosowaniu noszony bywa pod koszulą (stąd nazwa). Klasyczny podkoszulek, zazwyczaj z cienkiej białej bawełny, okrywa jedynie tors, nie ma rękawów i ma dość głębokie wycięcie pod szyją; nieco przypomina swym kształtem dużą literę A, przez co w krajach anglojęzycznych nazywany często A-shirt, w odróżnieniu od T-shirt. Czasem podkoszulki wykonywane są nie z jednolitej tkaniny bawełnianej, tylko np. z siatki o dość dużych oczkach. Istnieją także podkoszulki z długim rękawem, noszone pod koszulę dla ochrony przed zimnem.

Niekiedy, szczególnie w miesiącach letnich, mężczyźni noszą podkoszulki także bez koszuli, jako jedyną górną część garderoby. Takie podkoszulki mogą być białe, kolorowe lub wielokolorowe.

Podkoszulek w takiej formie bywa też często używany jako koszulka gimnastyczna, element stroju sportowego, zwłaszcza przez lekkoatletów; w tym zastosowaniu także bywa on biały lub w innych kolorach, czasem kilkukolorowy, może nawiązywać do barw narodowych kraju, który reprezentuje sportowiec.

Jednym z rodzajów podkoszulki jest bokserka, która różni się od podkoszulka charakterystycznymi wcięciami na plecach odsłaniającymi łopatki.

Kombinezon

Kombinezon to jednoczęściowe ubranie, będące połączeniem bluzy ze spodniami, najczęściej pełniące funkcję ubrania roboczego lub sportowego (np. kombinezon narciarski). Kombinezonami nazywa się też czasem ubrania dwuczęściowe, gdy bluza i spodnie, najczęściej ogrodniczki tworzą komplet. Kombinezony znalazły swoje zastosowanie w czynnościach, które wymagają odpowiedniego ochronnego ubioru, np. w pracach malarskich i […]
Podkoszulek