Tenisówki

TenisówkiTenisówka to płytkie, płócienne obuwie sportowe na gumowej podeszwie, przeznaczone do uprawiania różnego rodzajów sportów, w tym do gry w tenisa, skąd się wzięła nazwa.

Tenisówki były reklamowane jako obuwie, które nie hałasuje podczas chodzenia i stąd zaczęto je nazywać sneakers. W Polsce używano przez pewien czas nazwy cichobiegi lub skoki.

W Polsce od 1927 podobne obuwie produkowała spółka Polski Przemysł Gumowy Towarzystwo Akcyjne w Grudziądzu” (PePeGe), stąd inna popularna nazwa pepegi.

Klasyczne modele butów najczęściej zaliczane do grona tenisówek:

Converse All Star
Nike Cortez
Adidas Gazelle
Adidas Campus
Puma Suede
Puma Pele Brazil
Nike Dunk
Nike Air Force One
Reebok Omni Pump
Reebok Freestyle
Nike Air Jordan

Za fenomenem tenisówek stoją najwięksi mistrzowie sportu oraz filmowi idole. To za sprawą ich promocji i zaangażowania tenisówki stały się ważnym w historii modelem obuwia sportowego. Współcześnie tenisówki cieszą się uznaniem nie tylko na boisku sportowym, ale przede wszystkim na ulicach miast, a nawet wybiegach modowych.

Mokasyny

Mokasyny to rodzaj obuwia. Słowo mokasyn pochodzi od algonkiańskiego słowa oznaczającego „but” lub „obuwie”, a zapisywanego rozmaicie, np.: Mockasin lub Mawhcasum, Mocussinass, Mockussinchass. Zakłada się, że właśnie noszone przez, zamieszkujących rozległe tereny Ameryki Północnej, plemiona rdzennych Indian buty dały początek współczesnym mokasynom. Współczesny typ obuwia: Są to buty wzorowane na […]
Tenisówki