Walonki

WalonkiWalonki to ciepłe obuwie do połowy łydki czasem do kolan, przepuszczające wodę, ale dobrze chroniące przed mrozem.

Tworzone są z grubego filcu, tzw. wojłoku, formowanego z wielu warstw przy użyciu pary i specjalnego klocka, służącego do nadawania kształtu. Spód jest powlekany gumą. W wersji niegumowej podeszwy mogą być używane jak skarpeta, nakłada się na nie wtedy „właściwe” obuwie.

Produkowane przez Rosjan już od XVIII wieku, stały się popularne w wieku XIX, kiedy to opracowano tańszy sposób ich wytwarzania. Wcześniej były obuwiem drogim, mogli sobie na nie pozwolić jedynie ludzie zamożni. Popularne do dziś, wytwarzane zarówno w dużych fabrykach, jak i małych przydomowych zakładach. Często spotyka się walonki haftowane.

Buty ugg

Buty ugg to miękkie buty robione z owczej skóry wywróconej włosiem do środka, czasami z utwardzaną podeszwą. Dokładne pochodzenie butów tego typu nie jest znane, wywodzą się najprawdopodobniej z Australii lub Nowej Zelandii. Dokładne pochodzenie butów ugg nie jest znane, często spotykanym wyjaśnieniem jest, że wywodzą się one z okresu […]
Walonki