Koszula nocna

Koszula nocnaKoszula nocna to okrywający cały tułów, luźny, jednoczęściowy ubiór, używany do snu, współcześnie noszony niemal wyłącznie przez kobiety.

Osobna koszula do snu zaczęła być używana w średniowieczu. Oddzielny ubiór na noc był początkowo dostępny jedynie dla zamożnych – w średniowieczu prosty lud sypiał nago, oszczędzając odzież.

Materiałem używanym na koszule nocne było płótno lniane, rzadko konopne. W XIX wieku, wraz z rozpowszechnieniem się bawełny, zaczęto stosować bardziej miękkie i delikatne tkaniny bawełniane.

Na początku XX wieku jako męski strój nocny pojawiła się piżama i w drugiej połowie tego stulecia niemal całkowicie zastąpiła koszulę. Wciąż jednak produkuje się koszule nocne przeznaczone dla mężczyzn.

W latach 70. XX wieku modne były koszule zwane baby doll. Później popularność zaczęły zdobywać trykotowe koszule nocne będące luźniejszą i dłuższą odmianą T-shirtu, często ozdobione dużym, kolorowym nadrukiem.

Współczesne kobiece koszule nocne mają rozmaite odmiany, wzory i kolory, choć na ogół ich krój jest dość luźny – rozszerzają się od razu od ramion bądź są odcięte nad lub pod biustem. Szyte są głównie z tkanin i dzianin bawełnianych, czasem także sztucznych. Mogą być też, podobnie jak inna elegancka bielizna, jedwabne.

Suknia

Suknia, sukienka to wierzchni jednoczęściowy strój, okrywający tułów i nogi, często także ręce. Suknia wyewoluowała z wczesnośredniowiecznych płaszczy i peleryn na skutek zmiany ich kroju i udoskonalenia tkanin. Za moment pojawienia się sukni uważa się upowszechnienie w połowie XV wieku wąskiego, dopasowanego do sylwetki stroju cotardie (istniało męskie i kobiece). […]
Koszula nocna