Spinki do mankietów

Spinki do mankietówSpinki do mankietów to element biżuterii, służący łączeniu mankietów. Spinki umieszcza się w dziurkach na guziki. Jest to przede wszystkim biżuteria męska, jednak obecnie bywa również noszona przez kobiety.

Ozdoba stała się modna na początku XIX wieku. W tamtym czasie były bardzo ozdobne, z misternymi złotymi ozdobami, szczególnie jeśli miały służyć do stroju wieczorowego. Zdobienia mogły mieć różną formę, np. popularne były ówcześnie motywy zwierzęce. W XIX wieku wykonywano je ze złota, nawet 18- czy 15-karatowego.

W pierwszych latach XX wieku spinki stały się znacznie mniej dekoracyjne, przyjmując najczęściej formę prostego dysku, wykonanego np. z metalu czy masy perłowej. Mogły być udekorowane jakimś kamieniem.

Sygnet

Sygnet to ozdobny pierścień, przeznaczony głównie dla mężczyzn, służący jako pieczęć do laku. Na oczku ma wygrawerowany wizerunek herbu lub monogram. Współcześnie używany zazwyczaj jako element męskiej biżuterii. W Polsce noszony przez szlachtę na palcu serdecznym lewej dłoni. Zwyczaj angielski nakazuje noszenie sygnetu na małym palcu. Szczególnie w USA popularne […]
Spinki do mankietów