Korale

KoraleKorale to rodzaj biżuterii w postaci koralików nanizanych przez niewielki otwór na nić, sznurek, żyłkę itp. Koraliki mogą być wykonane z różnych materiałów, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego. Mogą mieć różne rozmiary, kształty i kolory.

Koraliki są także wykorzystywane w modzie do upiększania odzieży, butów, torebek, nakryć głowy itp.

Projektowanie i wykonywanie własnej biżuterii z koralików, niekoniecznie tylko klasycznych sznurów korali, ale również kolczyków, bransoletek, naszyjników i broszek, jest rzemiosłem, które stało się popularne w ostatnich latach jako hobby.

Koraliki współcześnie

Koraliki do robienia korali mogą być pochodzenia naturalnego lub z materiałów wytworzonych przez człowieka.

Koraliki mogą mieć najrozmaitsze kształty i kolory. Korale mogą zostać wykonane z jednego rodzaju koralików lub stanowić połączenie różnych koralików. Pod względem wielkości mogą być duże lub małe, a nawet bardzo drobne (ziarenka).

Bardzo drobne koraliki (wielkości ziarenek, o średnicy od 1 do 3 milimetrów) są stosowane do robienia odstępów między dużymi koralami, wydłużania bez dodawania ciężaru, tworzenia splotów z kilku pojedynczych sznurków korali, oraz do wyszywania. Te drobne koraliki są dostępne w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach podawanych w milimetrach lub jako liczba odpowiednio ułożonych koralików przypadająca na 2,5 centymetra, jednak producenci stosują także własne standardy. Koraliki (ziarenka) mają najróżniejsze kolory. Dodatkowo koraliki mogą być wykończone na przezroczyste, półprzezroczyste, matowe, świecące, perłowe, pozłacane, posrebrzane, a nawet o dziurce w innym kolorze niż sam koralik itd.

W przypadku dużych korali o regularnych kształtach (okrągłe, kwadratowe) podawana jest ich średnica lub odległość między dziurkami w milimetrach. W pozostałych przypadkach podawana jest długość jako pierwsza i szerokość jako druga.

Koraliki do korali mogą być pochodzenia naturalnego albo z materiałów wytworzonych przez człowieka. Korale mogą być zrobione z następujących materiałów:

szkła przy zastosowaniu różnych technik produkcji np. koraliki szklane z Czech, millefiori czy koraliki z Murano, kryształki czyli o szlifie fasetkowym,
imitacje pereł,
metalu np. z miedzi, aluminium, srebra, złota lub stopów,
laki,
modeliny,
papier-mâché,
ceramiki,
plastiku,
kamieni szlachetnych i półszlachetnych
szerokiej gamy materiałów pochodzenia organicznego.
Tanim i powszechnie niegdyś używanym surowcem do wyrobu korali są owoce jarzębiny.

Kolczyk

Kolczyk to niewielki, ozdobny przedmiot, część biżuterii noszona najczęściej w małżowinie usznej, oraz innych miejscach ciała. Zwykle stworzony z tytanu, stali chirurgicznej, srebra, złota, PTFE lub z bioplastu; spotyka się także artystycznie robione kolczyki kościane lub drewniane. Popularne są również kolczyki zrobione z rogu bawoła azjatyckiego – Bubalus bubalis – […]
Korale