Naszyjnik

NaszyjnikNaszyjnik to ozdoba na szyję noszona zazwyczaj przez kobiety, rzadziej przez mężczyzn; ze względu na wartość materialną często zaliczana do biżuterii.

Najczęściej wytwarzany z metalu w formie łańcuszka, który ma postać różnych splotów (m.in. „pancerki”, „kostki”), często połączonego z medalionem albo wisiorkiem. W różnych kulturach i cywilizacjach wyrabiano też naszyjniki ze sznurków, rzemieni, tkanin i podobnie różnorodnych materiałów. Łączone bywały z kamieniami, również szlachetnymi, muszlami, nasionami roślin bądź z elementami drewnianymi różnych kształtów i rozmiarów.

Naszyjniki stanowiły typowy i nieodłączny element biżuterii od czasów najstarszych cywilizacji. Znane były już w epoce paleolitu środkowego, wykonywane z muszli mięczaków. Później wytwarzano je również z kamienia, kości i zębów zwierzęcych. Dzięki opanowaniu technik pozyskiwania metali zaczęto je wyrabiać z miedzi, brązu, złota, srebra, a także z fajansu, szkła (pasty szklanej) i innych materiałów.

Klipsy

Klipsy to element biżuterii zakładanej najczęściej na uszy. Jednym z wariantów klipsów są pierścienie typu Lobe-pinching earring. 5 stycznia 1984 Darlyne J. Bradford zgłosiła do urzędu patentowego USA przedmiot o nazwie „Pierścień uciskający płatek, który symuluje prawdziwego kolczyka” Produkt ten opracowano na potrzeby płatków uszu bez potrzeby ich przekłuwania. Autorka […]
Naszyjnik