Buty

ButyBut to okrycie stopy, kończyny. Jeden z najbardziej istotnych elementów ubioru ludzkiego, czasem zwierzęcego.

Zwyczajowo buty mają podeszwy i mogą mieć cholewki osłaniające łydki. Jeżeli cholewki sięgają maksymalnie tylko do kostek lub brak jest cholewki, to takie buty określa się mianem półbuty.

Istnieje bardzo wiele rodzajów butów, wykonanych z różnych materiałów, przeznaczonych do określonych celów, różniących się między sobą kształtem, budową, wielkością i technologią wykonania. Często dodatkowym elementem buta jest wysoki lub niski obcas. Podstawowe elementy składowe buta: flek, obcas, podeszwa, podpodeszwa (brandzel), otok, ściółka (wyściółka), przyszwa, podszewka, obłożyna, cholewka, język, zapiętek, sznurowadło.

Do czyszczenia i nabłyszczania niektórych rodzajów butów używa się pasty do butów.

Semantycznie buty są pojęciem szerszym niż obuwie. Obuwia używają ludzie. Może być np. kot w butach, ale już nie w obuwiu. Znane są też specjalne buty zakładane na drabinę.

Niektóre typy butów:
boty, botki
buty sportowe – w tym specyficzne:
buty narciarskie
buty wspinaczkowe
buty kolarskie
trampki, tenisówki, korki
buty biegowe z kolcami
buty taneczne (do tańca towarzyskiego)
buty robocze (z noskami metalowymi), gumofilce
buty wizytowe, lakierki
kalosze
kozaki, oficerki
trzewiki, glany, sztyblety
trapery
mokasyny
półbuty
baletki
balerinki
szpilki
pointy
sandały
japonki, klapki, laczki
kapcie
kierpce
ciżemki
chodaki
drewniaki
koturny
espadryle

Wesele

Wesele to zwyczajowa forma przyjęcia okolicznościowego, organizowanego z okazji ślubu. Zwyczaje towarzyszące zawieraniu małżeństwa zależą od kręgu kulturowego, z jakiego wywodzą się przyszli małżonkowie. Wpływ na przebieg przyjęcia weselnego mają zarówno tradycje, jak i pozycja społeczna i ekonomiczna rodziny, kultura, globalizacja, media. W każdej kulturze obowiązuje weselny savoir-vivre, który określa […]
wesele