Binder

BinderBinder albo spłaszczak to rodzaj bielizny wykonanej z obcisłych materiałów, służącej do spłaszczania (bindowania) piersi. Specjalnie skonstruowane bindery są często robione ze spandeksu lub innego włókna syntetycznego, ale do bindowania używane są czasem też pasy tkaniny, taśmy kinezjologiczne, bandaże i koszule założone warstwowo od ciasnych do luźnych. Bindowanie jest powszechne wśród transpłciowych mężczyzn, ale jest również stosowane przez androgynicznych i niebinarnych ludzi, a także crossdresserów i cosplayerów. Kobiety mogą również nosić bindery jako alternatywę dla staników.

Bindowanie za pomocą pasa tkaniny lub bandażu może spowodować uszkodzenie ciała, takie jak trwałe odkształcenie piersi. Specjalnie uszyte bindery są uznawane za bezpieczniejszy sposób.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie noszą bindery:

dla przyspieszonego powrotu do zdrowia poprzez ograniczenie ruchu po urazie lub operacji
dla ukrywania piersi lub ich rozwoju
dla tłumienia laktacji
dla urody i estetyki
dla mniej kobiecego wyglądu lub jako pomoc w osiągnięciu męskiego wyglądu
dla tłumienia dysforii płciowej
do uprawiania lekkoatletyki
do cosplayu, crossplayu i innych aktywności związanych z kostiumami.

Aby zminimalizować komplikacje, często zaleca się, aby binder (lub inna rzecz służąca do spłaszczania) zawsze był tak luźny, jak to jest praktyczne i nie powinien być noszony dłużej niż 8 godzin. Noszenie bindera przez dłuższy czas może prowadzić do wysypki lub infekcji drożdżakowych pod piersiami, bólu pleców lub klatki piersiowej, duszności, przegrzania lub złamania żeber.

Niebezpieczne bindowanie może prowadzić do trwałego odkształcenia piersi, blizn i zwężenia płuc a długotrwałe stosowanie może niekorzystnie wpłynąć na wynik przyszłej mastektomii.

Mufka

Mufka to część garderoby, która chroni ręce przed zimnem; rodzaj tunelu wykonanego z futra lub ocieplanego materiału, do którego wsuwało się dłonie z obu stron. W Polsce zwana też „rękawem, rękawkiem, zarękawkiem”. Mufki znane były już w XVI wieku, jednak w drugiej połowie wieku XVIII stały się bardzo powszechne i […]
Binder