Skarpetki

SkarpetkiSkarpety, skarpetki to element codziennego ubioru, zakładany na stopy. Zastąpiły powszechnie niegdyś używane onuce. Skarpetki są noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety w wielu kręgach kulturowych świata. W minimalistycznej wersji mają one kształt ludzkiej stopy, a przeważnie sięgają za kostki.

Materiał, z jakiego są wykonane, zależy między innymi od przeznaczenia skarpet.

Skarpety sportowe, uniwersalne oraz garniturowe (przeznaczone do butów wizytowych) produkowane są głównie z bawełny (Fildekos i często z dodatkami poliamidu, nylonu, spandexu).
Materiałem stosowanym do produkcji skarpet specjalizowanych (do butów górskich i narciarskich) bardzo często bywa różnego rodzaju wełna.
Skarpety specjalizowane, oprócz dodatków stosowanych w zwykłych skarpetach, zawierają też inne włókna techniczne (np. coolmax) mające poprawić ich właściwości termiczne, antybakteryjne, antygrzybicze i antyzapachowe. Są one również dosyć skomplikowane pod względem konstrukcji. Posiadają wzmocnienia w miejscach podatnych na przecieranie, obszary zwiększonej grubości, wstawki z materiałów ułatwiających odprowadzanie potu i nadmiaru ciepła w miejscach najbardziej narażonych na to zjawisko, płaskie szwy zapobiegające obtarciom, oraz ściągacze utrzymujące skarpetę w odpowiedni sposób na stopie.

Skarpetki są warstwą ubioru, chroniącą stopy przed zimnem (zarówno izolując stopy od chłodu z zewnątrz, jak i odprowadzając pot na zewnątrz), otarciami oraz izolującą je od obuwia. Skarpety projektowane są w czterech podstawowych długościach: bardzo długie (tzw. zakolanówki), długie (tzw. podkolanówki), standardowe (ok. 8 cm ponad kostkę) i tzw. stopki dochodzące do połowy kostki.

Figi

Figi to rodzaj damskich majtek bez nogawek. W górnej, najszerszej części mają wstawioną gumkę podtrzymującą figi w pasie. Dookoła otworów na nogi niekiedy również są wszyte gumki. Dolna część fig, która styka się z kroczem, zwykle składa się z dwóch warstw materiału: zewnętrznej i bardziej miękkiej wewnętrznej. Wewnętrzna warstwa może […]
Skarpetki