Pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowyPierścionek zaręczynowy to pierścionek, ofiarowany podczas zaręczyn przez osobę oświadczającą się.

Pierścionek zaręczynowy bardzo często ozdobiony jest białym kamieniem szlachetnym (diament), półszlachetnym lub syntetycznym cyrkonią. Noszony zazwyczaj na palcu serdecznym, oznacza zgodę osoby go noszącej na oświadczyny, czyli zapowiada ślub właściciela pierścionka z jego ofiarodawcą.

W Polsce noszony na prawej ręce, w Wielkiej Brytanii na lewej. W Skandynawii już od momentu zaręczyn kobieta nosi na lewej dłoni obrączkę, do której pan młody w trakcie ceremonii ślubnej dokłada drugą – identyczną. Z kolei w tradycji węgierskiej pierścionki zaręczynowe są rzadkością, zamiast niego kobieta otrzymuje obrączkę, którą do momentu ślubu nosi na lewej dłoni, po nim zaś przekłada na prawą.

Na pierścionku jest umieszczony kamień. Najpopularniejsze rodzaje kamieni stosowane w pierścionkach zaręczynowych to:

Diament
Szafir
Rubin
Szmaragd
Ametyst
Tanzanit

Emerytura

Emerytura to comiesięczne świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, który zaprzestał aktywności zawodowej, za przepracowanie określonej liczby lat i po osiągnięciu określonego wieku. Wiek emerytalny może być zróżnicowany w zależności od płci oraz od warunków zatrudnienia albo zatrudnienia w szczególnym charakterze. System emerytalny to organizacja sposobu realizowania wypłaty świadczeń emerytalnych. Możemy rozpatrywać […]
emerytura