Rajstopy

RajstopyRajstopy – przestarzałe rajtuzy to rodzaj garderoby noszonej głównie przez kobiety na nogach i dolnej części tułowia. Tym różnią się od pończoch, które okrywają tylko część nogi (zwykle do górnej części uda). Podobnie jak pończochy, są produkowane z nylonu lub podobnych włókien sztucznych. Współczesną wersję rajstop wynaleziono około 1960 roku.

Rajstopy mają coraz to bogatszą paletę kolorów oraz wzorów, od rajstop w kolorze cielistym lub w odcieniach szarości do barw jasnych. Większość rajstop produkowana jest na bazie nylonu połączonego ze spandeksem, co nadaje im większą elastyczność.

Rodzaje rajstop:
Rajstopy bezmajtkowe
Rajstopy bezszwowe
Rajstopy modelujące
Rajstopy kabaretki
Rajstopy koronkowe
Rajstopy zakolanówki

Rajstopy w modzie mają standardową konstrukcję. W talii osadzona jest mocna gumka. Coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne gumki, zapewniające większy komfort noszenia. Rajstopy dzielą się na majtkowe i bezmajtkowe. W majtkowych część przykrywająca biodra i palce jest wykonana z grubszego materiału, a w bezmajtkowych nie. Rajstopy bezmajtkowe, a także bezpalcowe najczęściej posiadają niewidoczne wzmocnienie charakteryzujące się innym rodzajem splotu. Klin (jeśli jest) bywa także zrobiony z grubszego materiału, najczęściej z bawełny.

Rajstopy dziecięce (w odniesieniu do tej wersji ubrania częściej używa się nazwy „rajtuzy”) zazwyczaj wykonywane są z bawełny i są bardziej odporne na uszkodzenia od delikatnej dzianiny nylonowej.

Getry

Getry to dawniej cholewki z płótna, filcu lub sukna, wkładane zwykle na obuwie jako zabezpieczenie przed chłodem. Współcześnie to fantazyjne rajstopy noszone tylko na łydkach, nie posiadające stopy, o grubej fakturze, nieprześwitujące, jednokolorowe lub wielobarwne, często zawierające włókna lycry. Rozpowszechniły się w latach 80. i 90. Ich popularność w późniejszych […]
Rajstopy